9 étel és ital, amit inkább ne válassz edzés előtt

9 étel és ital, amit inkább ne válassz edzés előtt
Sándor Alexandra Valéria
2021. december 6.

Vannak bizonyos élelmiszerek, amiket érdemes lehet elkerülni edzés előtt. Lássuk pontosan melyek is ezek!

Müzli- vagy fehérjeszelet

Edzés előtt kifejezetten jó ötletnek tűnhet gyorsan elmajszolni egy müzli- vagy fehérjeszeletet, hiszen ezek a nassolnivalók elméletileg egészségesek. A baj csak az, hogy a csomagolásukon feltüntetett tápérték adatokat szemügyre véve könnyen kiderülhet a turpisság: rengeteg közülük valóságos cukorbomba, ami hirtelen megemeli a vércukorszintet, hogy aztán legalább olyan tempós süllyedést eredményezzen.

Márpedig ahhoz, hogy jó közérzettel csináld végig az edzést, elengedhetetlen a stabil vércukorszint! Persze, ha sikerül olyan fajtát találnod, ami nincs tele cukorral és mesterséges anyagokkal, akkor szabad a pálya.

 

Magas rosttartalmú zöldségek

A máskor elképesztően egészséges, napi fogyasztásra ajánlott finomságok jobb, ha nem edzés előtt kerülnek be a szervezetedbe. A rostban kiemelten gazdag brokkoli, karfiol és kelbimbó ugyanis kellemetlen emésztőszervi panaszokat okozhat mozgás közben.

Válassz inkább olyanokat helyettük, amelyek nem terhelik meg annyira a gyomrot! Ilyen például a spárga és az édesburgonya.

 

Zsíros falatok

Azt már bizonyára tudod, hogy nem minden zsír "rossz". Sőt az esszenciális zsírsavak bevitele egyenesen nélkülözhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, mert fontos szerepet játszanak a sejtek megújulási folyamataiban, illetve az immunrendszer, a szív- és érrendszer, valamint az idegrendszer működésében. Olyan többszörösen telítetlen zsírsavakról van szó, mint például az omega-3.

Igen ám, de a klasszikus értelemben vett "zsíros" ételekben a telített zsírsavak vannak túlsúlyban a transzzsírokkal együtt – tehát amellett, hogy egyébként sem érdemes túl gyakran fogyasztani őket, edzés előtt még hatalmas plusz terhet is rónak az emésztőszervekre. Így már azelőtt fáradtnak érezheted magad, mielőtt nekilátnál az egésznek.

 

Joghurt

A joghurt szuperegészséges csemege lehet: a natúr görög változat fehérjetartalma révén ideális "gyúrós kaja", tehát a rendszeresen sportolók barátja. De nem közvetlenül edzés előtt fogyasztva, inkább utána! Sőt, ha azok közé tartozol, akiknek nehézségeik vannak a tejfehérje vagy a tejcukor (laktóz) lebontásával, érdemes lehet "mentes" alternatívát keresned helyette.

És ne feledd, hogy a joghurtok esetében is fennáll ugyanaz a veszély, mint a müzli- és fehérjeszeleteknél! Hiába látszanak egészségesnek, nagy részük tele van cukorral és mesterséges adalékanyagokkal, szóval okosan kell választanod.

 

Smoothie

A smoothie-mánia még mindig tart! Ezek a krémes állagú turmixok szinte bármikor jólesnek, a receptek száma pedig végtelen. Gyakorlatilag bármilyen zöldséget vagy gyümölcsöt felhasználhatsz hozzájuk, tetszőleges összetételben.

A készen vásárolt fajtákkal azonban legyél óvatos: a savanykás vagy kesernyés természetes ízeket gyakran sok-sok hozzáadott cukorral igyekeznek "piacképesebbé" tenné, amitől egyetlen kis palack akár több száz kalóriát is tartalmazhat. Arról nem is beszélve, hogy ilyen vércukorszint-ingadozás simán tönkreteheti az edzésed.

 

Lenmag

Szintén egy olyan csemege, amit érdemes beépítened a mindennapi táplálkozásodba, de inkább edzés utánra tartogasd. A benne található rostok és zsírsavak miatt ugyanis nem számít könnyen emészthető élelmiszernek.

 

Gyorsételek

Valakinek egyértelmű, hogy a rendszeres testmozgáshoz szükséges tudatosság egyszerűen nem fér össze a gyorséttermi táplálkozási kultúrával. Mások viszont annál nagyobb kísértést éreznek, hogy a ledolgozott kalóriákat így pótolják előre vagy utólag.

Különösen azok hajlamosak beleesni ebbe a hibába, akiknek még nincs számottevő tapasztalatuk, hogy milyen ételek könnyítik vagy nehezítik meg a mozgást. Márpedig elég valószínű, hogy nem leszel túlságosan fürge a hamburgertől és a sült krumplitól.

 

Energiaital

Az energiaital nem arra van hogy "energiát adjon"? És mikor lenne erre nagyobb szükség, mint edzés előtt? A gondolatmenet elméletileg megállja a helyét.

Gyakorlatileg viszont az energiaitalok tele vannak egy csomó olyan anyaggal, ami igazából sohasem hasznos a szervezet számára. Sportolás előtt fogyasztva pedig koncentrációs problémákat, túl szapora pulzust és magasabb vérnyomást okozhat.

 

Kóla

Ha egyszerre vágysz cukorra és koffeinre, a kóla csábító megoldásnak tűnhet. A benne lévő "üres kalóriák" viszont nem segítenek túl sokat az edzésben, a koffeintartalom miatt pedig pont olyan negatív hatások jelentkezhetnek, mint az energiaital esetében.

Tulajdonképpen ez az egyik legrosszabb alternatíva a folyadékpótlásra.

 

… de akkor mit érdemes enni, inni?

A dietetikusok egyetértenek abban, hogy szénhidrátok és fehérje tökéletes kombinációja kell ahhoz, hogy edzés közben kihozd magadból a maximumot. Ezeknek köszönhetően ugyanis elegendő "üzemanyagod" lesz odabent, ráadásul megkönnyíted az izomépítést és az izmok regenerációját is.

Egy kis teljes kiőrlésű gabona, a banán, a mogyoróvaj vagy a keménytojás például tökéletes választás edzés előtt.

Hasonló témájú cikkeink