A 22 legjobb táplálkozási tanács

A 22 legjobb táplálkozási tanács
Sándor Alexandra Valéria
2016. november 15.

Összegyűjtöttük a leghasznosabb tippeket az egészséges táplálkozással kapcsolatban.

 1. Igyál sok vizet!

Mielőtt legközelebb nassolnivalóért nyúlsz, kortyolj el egy nagy pohár vizet! Az éhség és a szomjúság kiváltotta inger ugyanis hasonló kémiai folyamatok révén továbbítódik az agyba, emiatt könnyű összetéveszteni őket. Ha nem viszel be elég folyadékot a szervezetedbe, sajnos előfordulhat, hogy étel iránti vágyat érzékelsz – ami több szempontból is árt az anyagcserédnek. Egy kis odafigyeléssel azonban két legyet üthetsz egy csapásra, hiszen a belső hidratáltság mellett arról is gondoskodhatsz, hogy ne vigyél be felesleges pluszkalóriákat.

 

 1. Okosan válassz esti harapnivalót!

Az este leginkább a pihenésé: egy kis tévézés, sorozatnézés, internetezés. A vacsora utáni időszakban még nagyobb a nasikockázat, hiszen megeshet, hogy oda sem figyelve tömöd magadba a finom falatokat. Szinte mindenkivel előfordult már, hogy „csak úgy” eltűnt egy zacskó chips vagy egy tábla csoki. Ennek a kivédésére legjobb eleve egészséges nasikat választani. Friss zöldséggel és gyümölccsel nem nyúlhatsz mellé, ráadásul natúr joghurtból ízlés szerint készíthetsz hozzájuk mártogatóst is.

 

 1. Ne sajnáld magadtól a kedvenceket!

A kedvenc kajád „egészségtelen”, vagy legalábbis a mostani diétáddal nehezen egyeztethető össze? A mértékletesség a kulcs, mint mindenben! Semmiről sem kell lemondanod, ha képes vagy tartani a határokat: egy doboz fánk helyett beérheted egyetlen darabbal, mint ahogy csokiból is létezik kisebb kiszerelés az egész táblánál. Ezeket simán bekalkulálhatod a napi étrendbe, s nem kell a teljes lemondás kínzó tudatával élned.

 

 1. Egyél többször!

Naponta 4-6 alkalommal kell enned ahhoz, hogy az anyagcseréd „jól érezze magát”, és soha ne korogjon a gyomrod. Kutatások bizonyítják, hogy akik legalább négy étkezésre osztják el a napi energiabevitelt, jobban oda tudnak figyelni a súlyukra, így könnyebben fogynak és tartják meg az alakjukat. Hiszen senkinek sem jut eszébe túlzásba vinni az ebédet és a vacsorát, ha eleve nem órák óta tartó koplalás után, farkaséhesen veti rá magát az ételre…

 

 1. Minden étkezésnél fehérje

A jóleső teltségérzet és az állandó energiaellátás kulcsa a fehérje. Persze, a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz szénhidrát és zsír is szükséges, de már azzal is átütő eredményt érhetsz el, ha első körben odafigyelsz, hogy minden étkezésnél vegyél magadhoz minőségi fehérjét. A sovány hús, a hal, a tengeri herkentyűk, a tojásfehérje, a zsírszegény tejtermékek és a hüvelyes zöldségek egytől egyig kiváló alternatívát jelentenek.

 

 1. Fűszerezz!

Óriási tévedés, hogy az egészséges táplálkozás ízetlen lenne. A friss fűszereknél nincs is jobb, hiszen az ízlelőbimbókra gyakorolt intenzívebb hatás révén jobban tudatosítják az élményt, hogy most valami finomat ettél. Arról nem is beszélve, hogy némelyik mérhető módon gyorsítja az anyagcserét. A fahéj például hozzájárul az optimális inzulinválaszhoz, a chili pedig csökkenti a táplálékok emésztőrendszerben töltött úgynevezett tranzitidejét.

 

 1. Tökéletes éléskamra

Kinek jut eszébe mirelit pizzát melegíteni, ha tíz perc alatt friss, egészséges és finom ételt tud összedobni? Ehhez persze előre kell készülni. Már a bevásárlásnál gondolj arra, hogy mit és hogyan szeretnél enni. A mirelit zöldségek, a teljes kiőrlésű tészták, a zsírszegény sajtok, a konzerv paradicsom és bab, a fagyasztott csirkemellfilé és a zacskós salátafélék mind segítenek benne, hogy gyorsan jót tudj enni.

 

 1. A gyerekadag titka

Otthon készített ételek esetében nálad az irányítás, hogy mit és mennyit szeretnél enni, illetve rajtad múlik az elkészítés módja is. Márpedig az ördög gyakran a részletekben rejlik! Arról nem is beszélve, hogy sok helyen eleve hatalmas az adag mérete. A legkézenfekvőbb megoldást tehát, hogy gyerekadagot kérj, ami általában a teljes kicsivel több mint felének felel meg. Ha pedig éhes maradsz, legalább kapsz egy megerősítést, hogy célszerűbb lett volna saját magadra – vagy a kiegyensúlyozott táplálkozás ismérveit biztosan szem előtt tartó helyre – bíznod az élelmezésed.

 

 1. Cseréld zöldségre a tésztát!

A tészta az egyik legegyszerűbben és leggyorsabban elkészíthető ételfajta – ami azonban viszonylag sok kalóriát és szénhidrátot tartalmaz. Ha csak az adag egy részét cseréled le zöldségekre, néhány hónap alatt máris észlelhető mértékben fogyhatsz. A cukkini, a padlizsán és a gomba például tökéletes kiegészítője lehet a kedvenc tésztaételednek, több száz kalóriát megspórolva.

 

 1. Mindig reggelizz!

Nem hiába tartja a mondás, hogy reggelizz úgy, mint egy király. A napindító rohanásban több szempontból is nyerőnek tűnhet ugyan lemondani az étkezésről, hosszú távon viszont biztosan rosszul jársz a húzással: a reggeli feladata lenne ugyanis, hogy megalapozza az anyagcserédet és az inzulinháztartásod egyensúlyát. Ne mondd, hogy olyan sok idő egy fehérjében és rostban gazdag reggelit! (A gabonapelyhekkel azonban vigyázz: mindig nézd meg a címkén az adott termék cukor- és kalóriatartalmát.)

 

 1. Figyelj a rostbevitelre!

A rostok könnyítik az emésztést, segítenek megelőzni a székrekedést, továbbá hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez is. Ha mindez még nem volna elég, számos vizsgálat támasztja alá, hogy hozzájárulnak az egészséges testsúly eléréséhez és megtartásához is. Az emberek többsége ennek ellenére a szükséges mennyiség felét sem viszi be. A teljes kiőrlésű gabona, a zab, a magvak, a zöldségek és a gyümölcsök egytől egyig príma rostforrások.

 

 1. Takarítás a polcon

Nézz körbe a konyhában, hogy a szekrényben és a polcokon hány „egészségtelen” étel vagy hozzávaló van. Állandó kísértés mellett nem csoda, ha időről időre megadod magad… Vegyél egy nagy levegőt, és szabadulj meg mindentől, ami úgy érzed, hogy nem segít a vágyott cél elérésében! A kuka helyett az adományozás még ideálisabb módszer, hiszen segíteni jó érzés, a nélkülözőknek pedig gyakran pont magas szénhidráttartalmú falatokra van szüksége.

 

 1. Ne akarj gyorsan fogyni!

A fogyás nem olyan, mint a futóverseny: nem időre megy, és nem csak másokat megelőzve nyerhetsz. Az egységnyi idő alatt leadandó kilókról nagyobb súlyfelesleg esetén érdemes obezitológussal vagy dietetikussal egyeztetned, egyébként pedig célszerűbb a tükörre „hallgatnod”, mintsem a mérlegre. Ne feledd, hogy a gyors fogyás megterheli a belső szerveket és a kötőszöveteket, tehát a testednek is jobb, ha nem alkalmazol önsanyargatást a rohamtempóhoz.

 

 1. Hetente egyszer állj mérlegre!

Mindenki ismer valakit, aki képes elkeseredni, hogy egy huszonöt dekás szendvicstől fél kilót tudott „hízni”. A napi – főleg a napszakok közötti – súlyingadozásnak azonban semmi köze a hízáshoz vagy éppen a fogyáshoz. Többnyire csupán a vízháztartás természetes ciklikusságát, illetve a bevitt ételek és italok tömegét mutatja. A legjobb, amit magaddal tehetsz, hogy heti egy alkalommal állsz mérlegre közvetlenül ébredés után, amikor még egy falatot sem ettél és egy kortyot sem ittál.

 

 1. Aludd ki magad!

A huszonegyedik században sokan időpazarlásként tekintenek az alvásra, ami pedig kulcsszerepet játszik az éhség és a jóllakottság érzetét szabályozó hormonok egyensúlyában. Előbbi vegyületet ghrelinnek hívják, és több termelődik belőle, ha kialvatlan vagy. Utóbbi pedig a leptin, aminek alacsonyabb a szintje, amikor pihenés helyett rendszeresen jobb dolgod akad. Magyarán karikás szemmel többet eszel, mert éhesebb vagy…

 

 1. A tökéletes adagméret

Elvileg makulátlanul tartod a diétát, mégsem akar sikerülni a fogyás? Akkor szinte száz százalék, hogy az adagok méretével van bibi! Szerezz be egy konyhamérleget és egy táblázatot az ideális porciókra vonatkozóan. Ha akár csak egy-két hétig gondosan kiméred a dolgokat, rögtön egy életre tudatosulhat benned, miből „mennyi az annyi”. Ne csodálkozz, ha kiderül, hogy valamiből sikerült eddig a feltételezett mennyiség többszörösét enni…

 

 1. Több zöldség és gyümölcs

Ennek a tippnek pont az a lényege, hogy minőségileg jobbat, mennyiségileg pedig többet ehetsz. A rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, magas víztartalmú csemegéket ugyanis minden étkezésbe könnyű becsempészni. Sosem látott változatosságot hozhatnak a táplálkozásodba, ha nyitott vagy rájuk! A szezonális zöldségekhez és gyümölcsökhöz ráadásul potom pénzért hozzájuthatsz, így nem jelenthetnek kifogást az anyagiak.

 

 1. Minél kevesebb alkohol

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint nőknek naponta legfeljebb egy, férfiaknak pedig maximum két egységnyi alkohol elfogyasztása ideális – lehetőleg minél több szünnap beiktatásával. Gondold végig, milyen érzést nyújt neked az ital, és azt milyen egészségesebb eszközökkel érheted el máshogyan! Az ellazultságot például a relaxáció adhatja meg, míg az intenzív sport kellemesen felpörget. Amikor pedig iszol néhány kortyot, kizárólag minőségi, gasztronómiai élményt is nyújtó terméket válassz!

 

 1. Rágózz!

A cukormentes rágógumi nemcsak, hogy segít megóvni a fogaid épségét, hanem ahhoz is hozzájárul, hogy még véletlenül se kényszerből nyúlj ennivalóért. Előfordulhat ugyanis, hogy pusztán a rágás élményének kedvéért eszik az ember, semmi másért. Ezt hívja a pszichológia „orális fixációnak”, ami legkönnyebben a mozizás közbeni reflexszerű pattogatott kukoricázásnál figyelhető meg. Inkább kapj be egy rágót, ha érzed, hogy támad a kísértés!

 

 1. Vezess étkezési naplót!

Gondoltad volna, hogy egyetlen tollal és jegyzetfüzettel is lefogyhatsz? Kutatások bizonyítják, hogy ha következetesen leírod, mit és mennyit ettél, akkor kialakul benned egyfajta tudatosság, amivel egy idő után már reflexszerűen tudod, mikor lépsz át azon a bizonyos határon. Egy felmérés szerint egyébként azok, akik a hét hat napján étkezési naplót vezetnek, kétszer annyit fogyhatnak, mint akik egyáltalán nem fordítanak figyelmet erre. Toll és papír helyett akár okostelefonos alkalmazás is segíthet!

 

 1. Ünnepeld meg a sikert!

Ha betartottad az étkezéssel és a mozgással kapcsolatos terveket, így ismét szebb alakot látsz viszont a tükörben, akkor ideje az ünneplésnek! A lényeg, hogy ne étel vagy ital legyen a jutalom, hanem valami más, ami jó érzést kelt benned. Masszázstól kezdve egy új cipőn át a világkörüli utazásig minden játszik – használd a fantáziád, és a lehetőségekhez képest ne sajnálj magadtól semmit.

 

 1. Kérj támogatást a szeretteidtől!

Biztosan találsz valakit a környezetedben, aki támogat a nagy tervben. Az illetővel kölcsönösen motiválhatjátok egymást, táplálkozási és edzéstippeket cserélhettek, ráadásul biztosítjátok egymásnak a kitartáshoz szükséges közeget. Ha nincs most a közeledben senki, aki ideális partner lehetne ebben, nyiss új emberek felé, akik hasonló célért dolgoznak éppen!